Зворотний зв'язок
Головна сторінкаНовиниЧерез проблемні будівництва страждають добросовісні забудовники

Через проблемні будівництва страждають добросовісні забудовники

15.06.2015
0 коментарів

Через проблемні будівництва страждають добросовісні забудовники

Президент однієї з найбільших будівельних корпорацій - державної корпорації "Укрбуд" Максим Микитась розповів про те, як скандальні будівництва впливають на імідж сумлінних забудовників, яким чином псевдоактівісти заробляють на акціях проти забудов і які квартири зараз користуються попитом у киян.

Яка ваша позиція щодо будівництва на Микільсько-Слобідській, 1? Суд призупинив будівництво. Як ви оцінюєте свої шанси на продовження будівництва? Чи збираються змінювати проект (змінити поверховість, кількість секцій, квартир і т.д.)? Якщо немає, то що буде з уже побудованої конструкцією?

Прокуратурою м.Києва було подано позов з приводу законності держактів на право власності на землю до Київської міської ради і власникам ділянки на вул. Микільсько-Слобідській. При цьому судова інстанція винесла ухвалу про тимчасове припинення будівельних робіт до вирішення даного питання по суті. Виконуючи рішення суду, «Укрбуд» (одна з компаній якої є забудовником на даній ділянці) призупинила будівельні роботи на об'єкті до винесення остаточного судового рішення. А 3 червня 2015 року Київський апеляційний господарський суд після вивчення поданих документів, виніс рішення про законність володіння земельною ділянкою на вул. Микільсько-Слобідській компанією-відповідачем.

Ми в черговий раз акцентуємо увагу на тому, що будівництво житлового комплексу на вул. Микільсько-Слобідській ведеться в правовому полі: на підставі повного пакету дозвільних документів і відповідно до існуючих норм.

Чи не боїтеся, що столична влада вчинять так само, як на Осокорках - без відповідних рішень почнуть садити дерева?

Ми діємо відповідно до закону, і при необхідності будемо відстоювати свою позицію в судових інстанціях. Це єдиний цивілізований спосіб захисту корпорації, і її інвесторів, які вклали свої заощадження в квартири.

У греко-католицькому соборі Воскресіння Христового будівельні роботи на Микільсько-Слобідській, 1 назвали причиною появи тріщин в будівлі церкви. Чи проводилася експертиза, щоб визначити, що стало причиною тріщин? Чи вважаєте ви, що винні в тріщинах будівельні роботи?

Від йде будівництва до храму добра сотня метрів! Собор недавно побудований, може давати осадку. Але головне те, що при будівництві на Микільсько-Слобідській нами використовується технологія паль, яка виключає динамічні навантаження, тобто вібрації. Тому пов'язувати появу тріщин на стінах будівлі з ведеться будівництвом, тим більше, без укладання відповідних експертів, як мінімум некоректно. Однак, ми вже заявляли про те, що навіть за відсутності нашої провини, ми готові провести необхідні ремонтні роботи і підтримувати постійний технічний контроль стану конструкцій храму.

У вас на сайті було розміщено повідомлення, що протестуючі проти забудови Микільської Слобідки були проплаченими. Чи є у вас докази? Чи допускаєте ви можливість того, що протестували дійсно жителі сусідніх будинків? І що ви думаєте з приводу того, що люди насправді можуть бути проти цієї забудови?

Звичайно, ніхто не заперечує, що люди можуть дійсно бути проти якоїсь будівництва. А можуть стати жертвою маніпуляцій, коли вмілої риторикою бажане видається за дійсне. У випадку зі Слободкой має місце якраз друге. І стверджувати це нам дає зафіксований факт вимагання, коли після перших протестів до нас прийшли якісь люди, які за чималу суму і пару квартир в цій самій новобудові, проти якої вони нібито виступають, запропонували «вирішити питання». «Укрбуд» звернувся в міліцію, і зараз за фактом вимагання ведеться слідство.

Це схема - створити проблему, а потім її вирішувати за винагороду - не нова, і активно використовувалася ще під час будівельного буму перед кризою 2008 року. Але тепер вона стала ще цинічніше, оскільки вимагачі стали використовувати патріотичну риторику, людей у ​​військовій формі, видаючи їх за учасників АТО. А протести не стосуються тільки будівельної галузі та проплачені мітинги збираються під Нацбанком, Кабміном, КМДА і т.д.

Що ж стосується думки реальних жителів, а не привезених звідкись професійних учасників протесту, то «Укрбуд» завжди готовий вислухати конкретні пропозицій і врахувати зауважень киян. Ми відкриті до діалогу і не раз вже це довели. Адже псевдоактівісти і депутати, які піаряться на подібних протестах, «забувають» розповісти про те, що робиться реально.

А, наприклад, на тій же Микільській слобідці відремонтовано два дитсадка, школа, йде масштабні ремонтні роботи в дитячій поліклініці. Тільки на оновлення зони здоров'я витрачено майже два мільйони грн. і тепер тут з'являться нові майданчики для волейболу та баскетболу, два десятка силових тренажерів, дитяче містечко, замість проіржавілих старих брусів і турніків, які вже просто були небезпечні для життя і здоров'я. Все це побажання місцевих жителів. Це те, на що в міському бюджеті не вистачає коштів. І впевнений, що коли люди отримають нову набережну, яка стане кращою в Україні, коли буде вирішена транспортна проблема і з'явиться новий виїзд зі Слобідки, то питань про соціальну відповідальність забудовника не залишається.

Максим Микитась - Через проблемні будівництва страждають добросовісні забудовники

Ви заступник голови земельної комісії Київради. Чи не вважаєте ви, що тут існує конфлікт інтересів? Ви не думаєте, що вам варто відмовитися від цієї посади, щоб уникнути звинувачень в лобіюванні своїх інтересів?

Навпаки, якщо не працювати в цій комісії, то в чому сенс мого депутатства? Було б дивно якби я займався, наприклад проблемами транспорту. Адже я фахівець в будівництві, розумію проблеми галузі зсередини і знаю, що треба міняти. У тому числі і для того, щоб таких конфліктів, про які ми говорили вище, стало якомога менше. Я ініціював зміщення акцентів у роботі комісії, яка навіть називатися стала під іншому - комісія з питань містобудування, архітектури та землекористування. Тобто на першому місці має бути містобудування, а не земельний дерибан, як це було раніше. А що стосується лобіювання, то приходьте на засідання, побачите як вони проходять. Представників громадськості значно більше, ніж членів комісії. Ми повністю відкриті і всі рішення публічні, тому говорити про якісь підкилимних змовах неможливо.

Ви потрапили в список найвпливовіших політиків Києва «Деловая столица». Чи відчуваєте ви, що ви заслужено займаєте 12-е місце? Як ви самі оцінюєте свою впливовість на політику в Києві?

Києву потрібні не стільки політики, скільки господарники, які менше говорять і більше роблять. Особисто мені більше імпонує, коли мене називають будівельником, а не політиком. Що стосується рейтингу, то я більше відчуваю тягар відповідальності, ніж впливовості. Відповідальності перед людьми, які вклали свої гроші в квартири, що будуються, відповідальності за багатотисячний колектив корпорації, яким потрібно годувати свої сім'ї, відповідальності перед киянами, які хочуть, щоб столиця гармонійно розвивалася.

Максим Микитась - Через проблемні будівництва страждають добросовісні забудовники

Яка собівартість кв. метра в новобудовах (наприклад, в спальному районі і в центрі)?

Коректно відповісти на це питання не можна. Ціна навіть в одному районі може сильно різниться в залежності від класу житла, складності проекту, ціни ділянки і ще маси інших факторів. Якщо говорити про будинки «Укрбуду», то ми жорстко контролюємо собівартість квадратного метра, завдяки тому, що маємо власних підрядників, які, до того ж, працюють в умовах внутрішньої конкуренції. Тому вдається зберегти найнижчу ціну на ринку. Зараз вартість квадратного метра стартує від 13 000 гривень. Плюс постійно з'являються різні акції, програми лояльності тощо, які дозволяють клієнту істотно заощадити.

Як змінився попит на квартири після Майдану? Які квартири купують більше зараз - преміум-класу, економ-класу?

За нашими спостереженнями, люди намагаються убезпечити свої накопичення, переважно купуючи доступне житло, тобто класу «економ». У цьому сегменті ми будуємо найбільше. Що стосується попиту, то під час коливань валютного курсу, та ще на тлі проблем в банківській сфері, люди стали вкладати в нерухомість - спостерігався серйозний сплеск активності. І це зрозуміло, оскільки квартира - це надійна інвестиція і вартість її згодом буде тільки рости.

Прив'язані ціни на квартири до курсу долара? Якщо так, то чому? Матеріали ж використовуються українські.

Ціни на квартири «Укрбуду» завжди були і залишається в гривні, ми не прив'язані жорстко до долара, оскільки не зловживали валютними кредитами і використовуємо приблизно 85% вітчизняних матеріалів. Однак і на них ціни постійно ростуть. Причиною тому зростання цін на енергоносії, імпортні комплектуючі і т.д. Плюс до цього інфляція поступово наздоганяє девальвацію, і ціни все одно зростають. Тому тих, хто чекає, що ціни на житло опустяться, швидше за все, чекає розчарування - собівартість буде зростати, а значить дорожчати і квартири. Так що зараз досить вдалий момент для покупки, поки в розпалі літні акції і знижки.

Чи змінилася активність забудовників після Майдану?

Я б не проводив такої межі «до» і «після». Країна з цілого ряду причин опинилася в складній економічній ситуації і будівельна галузь одна з небагатьох, яка продовжує працювати, наповнює бюджет і дає робочі місця. Але криза боляче вдарила по невеликих компаніях, і виживуть не всі. Що ж стосується «Укрбуду», то ми добре підготувалися до кризи і нарощуємо обсяги будівництва. Якщо в 2014 році нами введено в експлуатацію 210 тисяч кв. м. житла в Києві, то в нинішньому заплановано здати 500 тисяч кв. м.

Чому, на ваш погляд, зараз стало актуальним питання проблемних будівництв?

Проблемні будівництва були завжди. І сумлінні забудовники страждали від дій будівельних пірамід і фірм-одноденок чи не найбільше. Адже пляма лягало на всю галузь. Не можна сказати, що всі будівництва столиці законні. Але також абсолютно неправильно називати все столичне будівництво незаконним. У кожному разі потрібне ретельне вивчення ситуації, з документами, без крику і емоцій. Якщо ми «оптом» запишемо всіх містобудівників в порушники, то ризикуємо отримати сотні нових «Еліта центрів» і, як наслідок, соціальний вибух.

А актуальності цієї теми додають занадто часті вибори. Адже докласти свої «зусилля» кандидатам або вже чинним депутатам особливо нікуди, а на протестах проти будівництв можна створити красиву картинку і отримати сою частку піару. Зауважте, як оперативно у проблемних будівництв виникають депутати. Взяв в руки мікрофон, яскраво виступив, потрапив під приціли відеокамер, з'явився в новинах і ... .ждешь наступного скандалу. Це замість того, щоб ретельно і предметно розбиратися з ситуацією. Ще частина псевдоатківістов банально хочуть заробити, отримавши «відступні» від забудовника.

Як ви вважаєте, чи потрібно проводити громадські слухання перед тим, як починати масштабну забудову?

Скажімо так: забудовник обов'язково повинен знати і враховувати думку людей, які живуть в мікрорайоні. А ось в якій формі цю думку буде висловлено - це питання. Адже часто ті, хто називає себе «громадськістю» ніякого відношення до реальних жителям не мають. Виникають питання: хто дав їм таке право, наскільки їхні вимоги відповідають бажанням інших жителів? Адже у нас часто у нас виходить, що правий той, хто голосніше за всіх кричить. І ось це проблема.

Тому замість гучних гасел хотілося б, щоб депутатський корпус зайнявся розробкою прозорих і зрозумілих усім правил гри між забудовником і громадськістю. А як це буде називатися - громадськими слуханнями, суспільним договором, соціальним контрактом - питання другорядне. Головне - визначити повноваження і зони відповідальності між будівельниками і місцевими жителями.

Які поради можете дати інвесторам, щоб уникнути шахрайства з боку забудовника? (Як перевірити сумлінність забудовника, що перевіряти - документи, імідж, інформацію в інтернеті і т.д.)

Якщо ви вирішили купити житло або інвестувати свої кошти в квартиру першим кроком буде вивчення наявних на ринку пропозицій. Після того, як ви зупинилися на конкретному варіанті, то, звичайно ж, логічним буде вивчення репутації компанії, наскільки вона велика, скільки здала об'єктів і т.д.

Не потрібно ігнорувати і такий «індикатор надійності», як відгуки ваших друзів, родичів, колег. І коли ви дійсно зважилися на покупку, то слід уважно вивчити пакет документів забудовника.

Це наявність ліцензії на будівельну діяльність, дозвільна документація на об'єкт, що будується (дозвіл або декларація), документи на землю (договір оренди або акт на право власності), схема продажу нерухомості, простіше кажучи, зразок договору.

Залишити коментар
Увійти через
Зворотний зв'язок