Зворотний зв'язок
Головна сторінкаНовини«Чорнобиль - не місце для самодіяльності»

«Чорнобиль - не місце для самодіяльності»

28.12.2015
0 коментарів

Президент корпорації «Укрбуд» про роль іноземців в українських скандалах і про уроки зони відчуження

Про зону відчуження більшість українців згадують у двох випадках: в пам'ятні дати і в зв'язці з черговим скандалом. Останні Чорнобиль супроводжують регулярно протягом останніх трьох десятків років. Чергова негарна історія була пов'язана з видачею та продовженням спецдозволів компаніям, що працюють на ЧАЕС. Документи відмовилися видавати за надуманими причинами. Підсумком стало гучне звільнення генерального директора Державного агентства з управління зоною відчуження Юрія Антипова.

Однак через два роки традиція «Чорнобиль - погані новини» повинна бути зломлена. Саме на цей час планується закінчення будівництва арки, яка закриє четвертий саркофаг на ЧАЕС. На цю подію чекає весь світ.

 

Орієнтація на іноземців

- Корпорацію торкнувся скандал, пов'язаний з видачею і оновленням спецліцензії?

- Так, намагалися відібрати. Кажу це не без усмішки, тому що наша компанія має колосальний стаж роботи в зоні відчуження і припинення дії спецдозволу можна назвати майже казусом. Ми навіть отримали відповідне лист з підписом Юрія Антипова. Зараз вже все вирішилося, але кілька днів були досить клопіткою.

Насправді вся це історія про те, як представник одеських бізнесменів пан Антипов намагався встановити контроль над зоною відчуження, вельми показова. Коли ліцензію намагалися відібрати у компаній «Укрбуду», які працюють всередині блоку, реакції не було. Хоча ми зверталися до всіх інстанцій, писали скарги прем'єр-міністру.

- Виходить, що реакція наступила через два дні.

- Так, але вона пішла тільки тоді, коли ліцензії втратила фірма, що забезпечує харчуванням французький консорціум Novarka. Тоді віце-президент ЄБРР (основний інвестор з будівництва четвертого саркофага на ЧАЕС) безпосередньо подзвонив Арсенію Петровичу і в цей же день о восьмій годині вечора відбулася нарада. Якщо не помиляюся, то глава МВС Арсен Аваков відразу ж порушив справу проти Юрія Антипова.

- Зараз ситуація стабілізувалася?

- Так. Чорнобиль - це не місце для самодіяльності. Я вам навіть більше скажу, Чорнобиль - це не місце для корупції, так як там немає бюджетних грошей. Всі роботи фінансує ЄБРР.

Звичайно, намагалися якось натиснути на «Укрбуд» через ліцензію. Але, повторюся ще раз, в Чорнобилі ми давно. А якщо хтось хоче працювати, двері відкриті. Тільки поріг входу дуже високий.

Максим Микитась - «Чорнобиль - не місце для самодіяльності»

 

Серце реактора

- Ви маєте на увазі технічне забезпечення компанії?

- Не тільки. Це складний процес, який неможливо побудувати за один день. Візьмемо початковий етап - підбір і допуск персоналу. Зараз ми працюємо в серці реактора. Якщо працівник, наприклад, прийшов на звичайну будівництво, то скільки часу займає процес заходу на майданчик? Переодягнувся, надів рукавички і вперед. У Чорнобилі процедура заходу через все санпропускники займає близько двох годин. Вихід - ті ж дві години. Одна людина може працювати не більше тридцяти хвилин. І при такому режимі за два місяці працівник вибирає річну дозу радіації. Тобто персонал постійно потребує оновлення. Однак з 100 чоловік, які йдуть на медичний огляд, на сьогоднішній день відсів складає близько 70%.

- 70%? Нічого собі відсів!

- Вимоги, що виставляються системою безпеки ЄБРР і американською компанією Bechtel (управляє проектом), дуже жорсткі. Ми зобов'язані їм відповідати, якщо хочемо продовжувати працювати в зоні відчуження. Але в реальному житті відсів насправді вище.

- Що це означає?

- Давайте рахувати. У Чорнобилі на 4 блоці (на якому в 1986 році стався вибух) у нас працює 600 чоловік. Спочатку процедуру допуску проходили близько трьох тисяч. Медогляд пройшли тільки 900 чоловік. З них 200-300 з різних причин відмовилися, коли прибули в зону відчуження. Хтось порушив тамтешній режим, хтось злякався. Ми повинні розуміти, що АЕС, де сталася світова трагедія, робить сильний психологічний вплив. Ось і виходить, що з 3 тис. Осіб залишається тільки 500-600 реальних працівників, тоді як витрати на відрядження, медогляди, проживання йдуть на всі 3000.

- А Ви самі туди заходили?

- В критичні моменти, коли хлопців треба було підтримувати, природно, я знаходився поруч з ними.

- Що значить критичні моменти?

- Коли є договори та терміни, які потрібно виконати. В іншому випадку західний банк працювати з нами не буде.

У нас досить жорсткі терміни з будівництва арки. І ми спільно з «Новарка» робимо все можливе, щоб разом насунути арку в 2017 році. Щоб укластися в терміни, з 15 жовтня будівельники перейшли на цілодобовий режим роботи.

 - Чи встигаєте?

- Звичайно. За останні вісім років у нас це 12-й проект в зоні відчуження. Ми монтували нову трубу, робили всю фіззахист контурів, систему протипожежного захисту, інтегрували протипожежну систему всередині четвертого блоку і багато іншого. Практично всі «брудні» роботи виконали ми.

- Що значить брудні роботи?

- Ті роботи, які ведуться в високих радіаційних полях і в зоні граничної відповідальності. Вони вимагають певних навичок не тільки в управлінні процесами, а й у виконанні поставленого завдання.

- Можете навести приклад?

- З тих проектів, які ми виконували, найскладніший - це монтаж вентиляційної труби. Вона заважала насуву арки, але без неї не працювали б вентиляційні системи третього і четвертого блоків. Тому ми її демонтували і створили нову біля третього блоку. Завдання непросте і, щоб її виконати, ми привозили унікальний кран з Об'єднаних Арабських Еміратів (Кран в кілька разів могутніше аналогів, що застосовуються в житловому будівництві і здатний піднімати вантажі на висоту до 75 метрів без додаткового кріплення до будівлі). І, звичайно ж, найскладніший сьогоднішній проект - будівництво захищає контуру. По суті, без нього не може бути насунута арка. Якщо в двох словах, по-простому, то проект полягає в очищенні від усього брудного радіоактивного матеріалу всередині реактора і будівництві нових конструкцій, які закриють арку.


Максим Микитась - «Чорнобиль - не місце для самодіяльності»

 

Місце Чорнобиля

- Яку роль зіграв Чорнобиль у вашому житті і в розвитку компанії?

- Ключову. Я сам прип'ятський. Мій батько Віктор Микитась (Один з керівників по ліквідації аварії в квітні 1986 року. Нині Глава наглядової ради компанії «Укренергомонтаж») стояв біля витоків будівництва ЧАЕС, працював там з 1975 року. І моє перше місце роботи було пов'язано з ЧАЕС.

Насправді Чорнобиль - найкраще місце для отримання будівельною компанією досвіду відповідно до західних стандартів. Поясню: всі роботи, які ведуться на четвертому блоці, фінансуються ЄБРР і контролюються американською компанією Bechtel. Відповідно, всі стандарти, за якими ведуться фінансовий моніторинг, аудит, система якості, безпеки, допуску та навчання персоналу і т. Д., Все побудовано за західними мірками. У тому числі і система управління проектом.

Ми беремо участь у щотижневих контрольних нарадах з представниками ЄБРР, Bechtel і директором станції Ігорем Грамоткіним. Звичайно ж, отриманий досвід ми перенесли на всю діяльність корпорації. Багато в чому завдяки йому «Укрбуд» стала лідером будівельного ринку.

Залишити коментар
Увійти через
Зворотний зв'язок