Зворотний зв'язок
Головна сторінкаНовиниДецентралізація: перспективи на рік

Децентралізація: перспективи на рік

05.04.2019
0 коментарів

Цього року в Чернігівському й Ріпкинському районах може стати на чотири громади більше. Три ще торік планували провести вибори й закріпити свої наміри утворити ОТГ, а от четверта громада висловила бажання лише нещодавно — у Добрянці дійшли згоди стосовно об’єднання з Новими Яриловичами.

На сесіях місцевих рад вирішили створити Добрянську об’єднану територіальну громаду. Були затверджені проекти рішень про добровільне об’єднання територій Новояриловицької, Горностаївської, Клубівської, Олешнянської сільських рад і Добрянської селищної ради. Наступний крок — подання документів на затвердження обласної державної адміністрації. І це було зроблено 22 березня. Згодом, за умови отримання позитивного висновку, люди чекатимуть на призначення виборів.

У Добрянській ОТГ — 5500 жителів

Людмила Чабак, радниця з децентралізації Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування, коментує: Добрянська ОТГ має всі шанси стати перспективною та успішною.

«На території цієї потенційної громади працюють промислові підприємства, розташований прикордонний загін, лісгосп та інше. А це ПДФО, який наповнюватиме бюджет. Крім того, ця конфігурація повністю відповідає перспективному плану й методиці формування громад, забезпечуються всі вимоги з доступності послуг (відстані в межах нормативів)», — прокоментувала експерт порталу «Громади Чернігівщини».

У новій об’єднаній громаді проживатиме близько 5500 мешканців, площа території ОТГ дорівнює 441,6 кв. км. За орієнтовними підрахунками, очікується, що громада отримуватиме в межах 43 млн грн доходів, а видатки будуть на рівні 32 млн грн.

Максим Микитась вітає такі прагнення добрянців і вже мріє: коли громада стане офіційною ОТГ, то з нею можна буде реалізувати набагато більше корисних проектів.

«Я вже третій рік їжджу по всіх містах і селах Чернігівщини і всюди переконую в перевагах децентралізації, — коментує нардеп. — Знаєте, є загальновідома статистика, що Чернігівщина за темпами поширення децентралізації входить до кращих регіонів України. Але, на жаль, поки що Ріпкинський район відверто відстає від цього статусу — тут діє тільки одна ОТГ в Любечі, і ось уже друга на черзі. Я радий вітати Добрянку з такою позитивною метою. Упевнений: разом ми зможемо здійснити чимало корисного, є з чого вибирати: створення парку, реконструкція центральної частини селища, місцеві дороги, оснащення шкіл та амбулаторії тощо».

Окрім цього, торік анонсували свої плани стати громадами ще три майбутні ОТГ з Чернігівського району: Киїнська, Хмільницька і Новобілоуська. Відомо, що вибори в цих громадах скасували через введення воєнного стану в грудні 2018-го. Але, на жаль, і досі точна дата, на яку перенесуть вибори, не відома. Звернення голів цих громад до Центральної виборчої комісії з проханням призначити дату проведення виборів перебувають на розгляді.

Зауважимо, що для громад можливість повноцінно запрацювати в статусі ОТГ важить чимало. Наприклад, у Хмільниці вже давно мріють відремонтувати дах у школі, у Будинку культури зробити опалення, із яким перебої вже майже 30 років, хочуть ремонтувати дороги.

Як розповів Хмільницький сільський голова Юрій Слюнько, після виборів бюджет громади мав бути 18 мільйонів гривень — це гроші на освіту, медицину та розвиток громади. За них і планували здійснити ремонти в закладах. Зараз бюджет удесятеро менший — 1 мільйон 800 тисяч.

Цього року громади не отримають належного фінансування через те, що вибори в них не відбулися. У столиці заспокоюють — ще не все втрачено. Посадовці припускають: після президентських виборів цілком можливо повернутися до цього питання.

«Тепер ми говоримо про літо, бо, за законодавством, мусить іще бути й 30-дений термін на агітацію. Тому вважаю цілком вірогідним, що вибори можуть відбутися десь у проміжку між президентською та парламентською кампаніями. Тоді вже Кабмін і Міністерство фінансів будуть ініціювати зміни до бюджету, і десь під кінець 2019-го громади обов’язково отримають свої кошти», — зауважив Максим Микитась.

Нині в Чернігівській області утворено 39 ОТГ. У загальному рейтингу регіонів у формуванні об’єднаних громад наша область донедавна перебувала на ІІІ місці. Однак наприкінці минулого року сайт «decentralization.gov.ua» оприлюднив свіжі дані: Чернігівщина вже перша, вона випередила Житомирську та Хмельницьку області. Ці регіони ще минулого місяця посідали в рейтингу відповідно І і ІІ місця. У Мінрегіоні лідерство Чернігівської області пояснювали фактом затвердження перспективного плану формування територій громад регіону, який покриває майже 100% території області. У березні 2019 року Чернігівщина знову опинилася на IV місці. Зауважимо: 57,8% площі області — у межах чинних громад, у яких проживає майже 81% населення Чернігівщини.

Залишити коментар
Увійти через
Зворотний зв'язок