Зворотний зв'язок
Головна сторінкаНовиниКонструктивний діалог - запорука успішного становлення ОТГ

Конструктивний діалог - запорука успішного становлення ОТГ

24.05.2017
0 коментарів

У цьому році має продовжитись децентралізація місцевого самоврядування в Україні. У Чернігівській області із 48–50 запланованих до створення територіальних громад на початок року значилося 16. У Чернігівському районі — три: Гончарівська, Михайло-Коцюбинська та Іванівська. Але й після об’єднання та проведених виборів залишилося чимало спірних питань.

Серед тих, хто упевнений у необхідності децентралізації, — народний депутат Максим Микитась. Він переконаний: тільки об'єднавшись на своїй землі, громадяни стануть справжніми її господарями. Щоб з’ясувати всі проблемні питання, які виникають у нових громадах, дати роз’яснення щодо юридичних, господарських та фінансових аспектів, Максим Микитась ініціював проведення круглого столу за участі представників громад 206-го виборчого округу.

«Зараз іде процес формування, потім почнеться процес становлення, — зазначив він. — Думаю, випливе ще чимало запитань. Від держави новостворені громади отримають фінансову та організаційну підтримку, вони матимуть прямі відносини з державним бюджетом».

Новим громадам — державна підтримка

Про державну підтримку ОТГ розповів присутній на засіданні круглого столу консультант із бюджетних питань Офісу реформ Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Микола Силенко.

«Цього року ресурс на створення об’єктів, що забезпечують основу функціонування громад — будівлі, дороги, водогони, освітлення, буде трохи скромнішим за минулорічний, — повідомив він. — Якщо в 2016-му на 159 громад виділено один мільярд гривень, то в 2017-му на вдвічі більшу кількість громад фінансування збільшено лише на півмільярда. Але планується підтримка з енергоефективності, на що теж будуть виділятися додаткові кошти. Громади вже можуть самостійно готувати нові якісні проекти або оновлювати старі».

У низці громад об’єднання пройшло спокійно, і жителі вже обрали собі нових очільників і депутатів. А в деяких поки не можуть знайти спосіб для об’єднання на основі сусідніх районів. Пропонований обласними адміністраціями принцип «один район — одна громада» не завжди себе виправдовує. Для вирішення цього питання, яке поки що є актуальним для 28 громад України, на пленарне засідання Верховної Ради пропонується винести відповідний закон.

«Коли розпочинається новий глобальний проект, зазвичай виникає чимало різних питань. А об’єднані громади, як і сам процес децентралізації, — це зовсім інша відповідальність, ніж раніше. Оскільки не всі очільники громад мають необхідні знання та досвід управління, їх треба навчити формуванню бюджету, ефективному менеджменту та провести законодавчий лікбез», — зазначив народний депутат.

Відсутність фахівців — одна з проблем, яку доводиться вирішувати голові Іванівської ОТГ Сергію Гарусу: «Після проведення виборів на перший план виступають проблеми, перш за все, із підготовкою кадрів. Багато фахівців працювали за старими схемами, за вказівкою зверху. Зараз доводиться працювати в нових реаліях. Нові фундаментальні для громади речі треба створювати з нуля, а результати цієї роботи стануть видимими не скоро».

Із першим досвідом та вдосконаленням законодавства ці питання вирішуватимуться швидше і простіше. Тоді й сумніви в спроможності громадян будувати свою незалежність розвіються. Але без участі держави їм не обійтися.

Залишити коментар
Увійти через
Зворотний зв'язок