Зворотний зв'язок
Головна сторінкаНовиниМаксим Микитась: «Хочу забезпечити справедливість процесу судочинства і змагальність сторін»

Максим Микитась: «Хочу забезпечити справедливість процесу судочинства і змагальність сторін»

15.06.2018
0 коментарів

Усім давно відомо, що правосуддя в Україні — то справа не лише марудна, а й вельми дорога та заплутана. Причому абсолютно неважливо, до якого прошарку населення ви належите — бюджетник чи впливовий підприємець. Вітчизняна Феміда діє однаково сліпо й безглуздо. У чому це проявляється? Та хоча б у тому, що верховний суд може в легальний спосіб… проігнорувати надані вами документи. Якщо ті є паперовими копіями цифрових документів, оскільки немає чітко визначеної процедури нотаріального завірення цих доказів! І це на 27-му році незалежності України.

Народний депутат Максим Микитась обурюється: в офіційних «гросбухах» немає на це відповіді.

«Цивільний кодекс відповіді на це питання не дає! Згідно з ним, завіряти паперові документи підписом як письмові докази не можна, тому що копії електронних доказів кодекс такими не вважає. Але і в переліку випадків, у яких вимагається нотаріальне посвідчення, про копії електронних доказів теж ані слова», — зауважує нардеп.

У статті 100 «Електронні докази» Цивільного процесуального кодексу України лише скромно зазначається, що… «учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом». Тобто подавай чи не подавай, а сенсу від того ніякого.

Ігнор від суддів

Як же тоді завіряти ці електронні докази у судовій системі? Виходить, що це питання сьогодні залишене виключно на власний розсуд судді. Як він потрактує — так і буде. І в результаті виникає не просто плутанина, а й навіть суцільне ігнорування. Ваші докази можуть узагалі не приєднувати до справи. А суддя, навіть якщо зробить це навмисно, ніякої відповідальності не понесе — норми ж прямої немає. Чи можна говорити в таких умовах про якусь справедливість процесу і змагальність сторін?

Максим Микитась продовжує: «Я вважаю, що ні. Тому і вніс у Верховну Раду законопроект, який «залатає» цю малопомітну, але дуже серйозну «дірку» в законодавстві. Рішення дуже просте — чітко встановити, що копії електронних доказів завіряються нотаріусом. І вже одним цим ми помітно звузимо поле для здійснення помилок або навмисної маніпуляції з боку судді. А докази, які часто здатні переламати хід судового процесу, більше не будуть ігноруватися через те, що їх приєднання до справи комусь невигідне».

Саме тому відповідним законодавчим актом пропонується доповнити соту статтю Цивільного кодексу наступними уточненнями:

«Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у нотаріальному порядку. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом».

Нотаріус як уповноважена законом особа зможе взяти на себе обов’язок стверджувати, що саме ця чи інша паперова копія знята з певного доказу в цифровій формі. Крім того, у нотаріуса є технічна можливість зробити це, а ще він має доступ до всіх необхідних реєстрів. У той же час своїм засвідченням він нестиме відповідальність за неправдивість даних — ідеться в пояснювальній записці до законопроекту «Про внесення змін до статті 100 Цивільного процесуального кодексу України» (щодо засвідчення копій електронних доказів)».

Прийняття цієї ініціативи дасть можливість швидше розглядати справи, у яких фігурують саме електронні докази. У суддів не буде сумнівів у правильності застосування тих чи інших норм права. Реалізація законопроекту усуне неоднозначність у трактуванні, чи відповідають долучені до матеріалів справи копії електронних доказів оригіналу. Таким чином будуть забезпечені процесуальні права громадян.

Хронологія розгляду

Наприкінці весни законопроект зареєстрували у Верховній Раді. Нині він перебуває на розгляді в Комітеті з питань правової політики та правосуддя. Максим Микитась сподівається, що документ урешті-решт отримає схвальний вердикт і буде направлений до сесійної зали.

Залишити коментар
Увійти через
Зворотний зв'язок